همایش مشترک اعضای اتحادیه آرامستان های کشور در خوی برگزار شد

همایش مشترک اعضای اتحادیه آرامستان های کشور در خوی برگزار شد

همایش مشترک اعضای اتحادیه آرامستان ها و مسوولان سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور شامگاه روز یکشنبه با حضور اعضای اتحادیه آرامستان ها و مسوولان همیاری شهرداری های کشور و نیز شهرداران شهرهای آذربایجان غربی در هتل ثمین شهرستان خوی برگزار شد.

download

 

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و امور فرهنگی و اجتماعی سازمان شهرداری های و دهیاری های کشور از نامگذاری آخرین پنجشنبه هر سال به نام روز آرامستان ها در تقویم رسمی کشور خبر داد.
مجید عبداللهی گفت: در این روز که نامگذاری آن به زودی از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور اعلام می شود ، گلزار شهدا در سراسر کشور غبارروبی و عطرافشانی شده و با اجرای برنامه های فرهنگی از کارکنان تشییع ، تدفین و کفن و دفن آرامستان های کشور تجلیل می شود.
وی همچنین از اجرای طرح ساماندهی آرامستان ها در روستاهای کشور نیز خبر داد و بیان کرد: آرامستان بیش از ۱۴ هزار روستای کشور با اعتبارات دهیاری ها ساماندهی شده و در بیشتر آنها ضمن ساماندهی قبور ، غسالخانه نیز ساخته شده است.
رضا احمدی مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز در این همایش از ساماندهی آرمستان های شهری کشور خبر داد و گفت: طرح جامع ساماندهی آرمستان های کشور در دست تدوین و تهیه است و به زودی آیین نامه اجرایی آن ابلاغ می شود.
امام جمعه شهرستان خوی نیز در این همایش خواستار ساماندهی و ضابطه مند کردن تمامی آرامستان های کشور ، تهیه و تصویب مقررات و ضوابط یکسان برای کل کشور ، تهیه و تدوین کتابی جامع در زمینه موضوعات و احکام اموات ، فرهنگ سازی در زمینه تمامی موضـوعات مربوط به اموات ، برگزاری دوره های آموزشی برای غسال ها به صورت منطقه ای یا استانی ، تهیه ضوابط برای مکان یابی آرامستان ها در شهرها و روستاها ، فرهنگ سازی برای وقف آرامستان با لحاظ کردن ضـوابط مربوطه و ارتباط مستمر جهت ایجاد هماهنگی با بیوت مراجع معظم تقلید و نمایندگان رهبری در مراکز استـان ها شد.
حجت الاسلام سیدرضی موسوی شکوری با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در زمینه مسائل مربوط به پس از مرگ و عالم برزخ گفت: همه ما باید خود را برای حیات پس از مرگ بر اساس دستورات دینی آماده کنیم.
امام جمعه خوی همچنین به بخشی از مشکلات مربوط به گلزار شهدا و سایر آرامستان ها اشاره کرد و گفت: کسب آمادگی های لازم برای شرایط بحرانی ، اولویت قرار دادن موضوع بهداشت در تمامی امورات مربوط به اموات ، برنامه ریزی جدی برای یکسان سازی و ساماندهی گلزار شهدا در سطح کشور و درگیر ساختن مسوولان شهرستان ها با مسایل مربوط به آرامستانها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
شهرستان خوی با بیش از ۳۵۴ هزار نفر جمعیت در ۱۳۴ کیلومتری شمال ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.